Як користуватись MetaMask – повна інструкція

Якщо ви цікавитеся екосистемою Ефіріума, то вам потрібно додаток на зразок MetaMask. Це більше, ніж просто гаманець. Цей додаток дозволяє взаємодіяти з сайтами, де інтегрований Ефіріум. Наприклад легко автризуватись у браузері Chrome.

 MetaMask дозволяє підключатися до децентралізованих додатків через браузер (або мобільний додаток). Ви можете проводити операції без посередників і грати ігри з повністю прозорим кодом (знаючи, що вас не обмануть). 

Вступ

З Ефіріумом надійшов час розподіленого інтернету – довгоочікуваного Веба 3.0, рівноправного середовища, що відрізняється відсутністю бюрократії, справжнім володінням даними і децентралізованими додатками .

Такого роду інфраструктура поступово формується завдяки фокусуванню індустрії на децентралізованих фінансах і протоколах інтероперабельності , завдання яких – об’єднати різні блокчейни . Тепер можна обмінюватися токенами і криптовалютами без необхідності у довірі, брати кредити під заставу криптовалют і навіть використовувати біткойни в Ефіріумі.

Для багатьох ентузіастів Ефіріума MetaMask  – це гаманець за замовчуванням. На відміну від звичайних додатків для смартфона або ноутбука, він має вигляд браузерного розширення, що дозволяє користувачам безпосередньо взаємодіяти з підтримуючими його сайтами. У цій статті ми розберемося, як MetaMask працює, і навчимося його функціям.

Що таке MetaMask?

MetaMask – це гаманець з відкритим вихідним кодом, що підтримує всі токени на основі Ефіріуму (в тому числі такі стандарту ERC-20 і  невзаємозамінні ). Крім того, ці маркери можна отримувати від інших або купувати / обмінювати завдяки інтеграції з Coinbase і ShapeShift.

MetaMask цікавий тим, що може взаємодіяти з сайтами. З іншими криптогаманцями потрібно копіювати і вставляти платіжні адреси або сканувати QR-код на окремому пристрої. З розширенням MetaMask сайт просто відправляє запит на ваш гаманець, і ви повинні прийняти або відхилити транзакцію.

MetaMask можна використовувати як звичайний гаманець, але його реальна перевага в зручній взаємодії зі смарт-контрактами  і  децентралізованими додатками . Давайте подивимося, як його налаштувати.

Встановіть MetaMask

Гаманець MetaMask можна встановити в браузер Google Chrome, Firefox або Brave . Він також доступний для iOS і Android, але в ці версії ми не будемо заглиблюватися. У цій інструкції ми будемо використовувати Firefox, але на всіх платформах кроки більш-менш однакові.

Перейдіть на сторінку завантажень  на  metamask.io . Виберіть ваш браузер, після чого ви потрапите в веб-магазин Chrome або на сторінку розширень Firefox. Натисніть на відповідну кнопку, щоб додати розширення в ваш браузер. Можливо, знадобиться дати дозволи. Переконайтеся, що вас влаштовує рівень доступу до браузеру, який отримає розширення.

Запустіть гаманець

Спочатку ви повинні побачити привітання.

metamask установка

Натисніть Get Started (Почати) . Вас попросять або імпортувати seed-фразу, або створити нову. Натисніть  Create a Wallet (Створити гаманець) . На наступній сторінці вас запитають, чи хочете ви відправляти анонімізувати дані, щоб допомогти розробникам поліпшити додаток. Оберіть той варіант, який вас влаштовує.

Тепер потрібно створити пароль, придумайте сильний пароль, поставте галочку і натисніть Create (Створити) .

Зробіть резервну копію seed-фрази!

Це заслуговує окремого пункту. MetaMask – це некастодіальний сервіс, що означає, що ніхто, крім вас, не може отримати доступ до ваших коштів – навіть його розробники. Ваша seed фраза знаходяться в свого роду зашифрованому сховищі вашого браузеру, захищеному паролем. Це означає, що якщо ваш комп’ютер буде втрачено, викрадено або знищено, ніхто не допоможе вам відновити гаманець. Ваші приватні ключі назавжди кануть в порожнечу кіберпростору.

Тому важливо десь записати вашу фразу для відновлення. Тільки так ви зможете відновити свій рахунок, якщо трапиться якесь нещастя. Радимо записати слова на папері і заховати в двох або трьох різних місцях.

Клацніть по сірому фону, щоб відкрити фразу.

На наступній сторінці програма передбачає, що ви могли полінуватися на попередньому кроці, і просить підтвердити seed-фразу. Якщо ви до цих пір її чи не записали, натисніть Back (Назад) і запишіть!

Підтвердіть фразу, після чого можна переходити до наступного кроку. Натисніть All Done (Готово) – і побачите інтерфейс гаманця.

 

Найнудніше позаду. Тепер можна розжитися (для початку тестовим) ефіром.

Поповніть гаманець

У цій інструкції ми будемо використовувати тестову мережу Ropsten. Вона функціонує майже як справжня мережа Ефіріума, але її ефір не має ніякої цінності. Це зручно, якщо ви розробляєте контракти і хочете упевнитися, що у них немає вразливостей, що дозволяють зловмисникам вивести гроші. Кожен крок, який ви зробите в цій мережі, можна відтворити в реальному Ефіріумі (крім отримання безкоштовного ефіру, на жаль) .

Щоб підключитися до тестової мережі Ropsten, натисніть на Main Ethereum Network (Основна мережа Ефіріума) у верхньому правому кутку і виберіть Ropsten Test Network (Тестова мережу Ropsten) .

Ми будемо використовувати «кран» (faucet), щоб отримати несправжні гроші, з якими можна побавитись. Для цього перейдіть на цю сторінку в вашому браузері з включеним MetaMask.

Ви можете в будь-який час натиснути на іконку з лисицею, щоб отримати спливаючу інформацію про вашому рахунку MetaMask. Піднесіть курсор до Account 1 (Рахунок 1) і клікніть, щоб скопіювати вашу адресу Ефіріума в буфер. Вставте його в форму і натисніть Send me test Ether (Надішліть мені тестовий ефір) .

Транзакції Ефіріума зазвичай підтверджуються досить швидко, але все ж 1 ETH може прийти на ваш гаманець не миттєво. Перевірте, чи отримали ви його, натиснувши на лисицю в панелі інструментів.

Коли гроші прийшли, можна почати взаємодіяти з децентралізованими додатками.

 

Підключіться до децентралізованого Інтернету

Оскільки ми використовуємо тестову мережу, у нас не дуже великий вибір додатків, з якими можна пограти. Вичерпний перелік децентралізованих додатків для основної мережі (мейннету) можна знайти на State of the DApps  або  DappRadar . Вони дозволяють грати в ігри , купувати  унікальні активи і робити ставки на ринках передбачень.

Коли сайт вперше спробує підключитися, MetaMask видасть діалогове вікно, де потрібно підтвердити дію. Перш ніж підтвердити, які дозволи ви даєте, можна вибрати рахунок (поки він у вас один, так що можна нічого не чіпати) . В даному випадку, як і в багатьох інших, сайт запитує інформацію про адресу гаманця, який контролює ваш рахунок.

Про MetaMask і конфіденційність

Важливо звертати увагу на те, які дозволи ви даєте. Якщо сайт знає вашу адресу, то він може побачити всі його вхідні та вихідні транзакції з ефіром і токенами. Більш того, він може співвіднести його з вашою IP-адресою.

Деякі вважають за краще розділяти свої адреси, щоб їх не можна було пов’язати один з одним, тоді як інші не піклуються про подібні ризики (в кінці кінців, блокчейн публічний) . Вам самим вирішувати, якого рівня конфіденційності ви хочете досягти. Як правило, не давайте дозволів сайтам, яким не довіряєте.

Обмін ефіру на DAI

Отже, пора провести наш перший обмін. Ми будемо використовувати DAI – токен стандарту ERC-20, який виступає стейблкойном. Але, як і наш ефір, в даному випадку DAI не матиме ніякої реальної цінності. Натисніть Select a token (Вибрати токен) , додайте Uniswap Default List (Список Uniswap за замовчуванням) і потім виберіть DAI . Або ж можна вибрати WETH ( «ефір в оболонці» ).

Залишилося ввести суму ETH, яку ви хочете обміняти. При цьому ви побачите, скільки DAI ви отримаєте. Тепер можна натискати Swap (Обміняти) . Детально цей процес показаний на наступному відеоролику від Binance:

 

Вам знову знадобиться виконати дії в MetaMask. В даному випадку потрібно підтвердити створення транзакції. Коли будете робити це в основній мережі, переконайтеся, що вас влаштовує комісія, так як вона може бути досить значною.

Тепер залишається почекати, поки транзакція не буде підтверджена!

Де мої токени?

Отже, ваш ефір пішов, але токенов на рахунку не видно. Без паніки – їх треба додати вручну.

Для більш популярних токенов можна вибрати в гаманці Add Token (Додати токен) і пошукати за назвою або тікером. Для менш популярних (або тих, що використовуються в тестовій мережі) потрібно додати адресу контракту – ідентифікатор, що говорить MetaMask, де шукати наш баланс.

  • Відкрийте гаманець, клікнувши по розширенню.
  • Натисніть на три точки у верхній панелі.
  • Виберіть View on Etherscan (Подивитися на Etherscan) .
  • У Overview (Огляд) натисніть на список, що випадає Token (Токени) і виберіть DAI.
  • В Profile Summary (Зведення) ви повинні побачити адресу контракту. Скопіюйте його.
  • Поверніться в MetaMask і натисніть Add Token (Додати токен) .
  • Натисніть Custom Token (Інший токен) .
  • Вставте то, що ви перед цим скопіювали, в форму Token Contract Address (Адреса контракту токена) .
  • Решта має заповнитися автоматично. Натисніть Next (Далі) і потім  Add Tokens (Додати токени) .
  • Поверніться на головну сторінку, щоб побачити свій повний баланс.

Вітаємо! Ви провели операцію з вашим першим децентралізованим додатком, без посередників обмінявши ефір на DAI. Тепер все, чого ви навчилися, можна зробити в реальному світі. Коли будете готові експериментувати з реальними додатками, не забудьте перейти з Ropsten в основну мережу.

Що ще треба знати?

У MetaMask є також інші зручні функції. Можна підключити апаратний гаманець  (підтримуються Trezor  і  Ledger ), створити список контактів і, звичайно, отримувати і відправляти кошти, як в звичайному гаманці. Покопайтеся в налаштуваннях, щоб пристосувати розширення до ваших потреб.

Крім цього актуальні стандартні принципи безпеки: MetaMask – це гарячий гаманець, тобто він працює на підключеному до інтернету пристрою. У нього більше ризиків, ніж у холодного гаманця, який не підключено до мережі, щоб обмежити вектори атаки.

Нарешті, ще раз підкреслимо, що при використанні MetaMask потрібно стежити за тим, яким сайтам ви даєте дозволу.

Мобільний додаток MetaMask

Додаток MetaMask для Android і iPhone – це зручне рішення для взаємодії з Інтернетом 3.0 в будь-якому місці. Маючи більшість функцій розширення, воно включає браузер децентралізованих додатків, що дозволяє отримувати до них доступ простим дотиком до екрану.

Браузер мобільного додатка MetaMask

Принцип роботи мобільного застосування практично такий же, як у браузерного розширення. Можна безпосередньо переводити ефір або токени з вашого гаманця або взаємодіяти з Uniswap, як показано вище.

Підключення до PoolTogether через запит в додатку.

На завершення

MetaMask – це потужний інструмент для навігації в децентралізованому Інтернеті. Якщо ви виконали кроки, описані в цій інструкції, то повинні були побачити потенціал цього гаманця. Очевидно, що його побачили і інші: у нього вже більше мільйона користувачів.

По мірі розвитку стека Ефіріума програми на кшталт MetaMask однозначно стануть невід’ємними складовими, що з’єднують існуючі технології з зароджується криптовалютною інфраструктурою.

Close