Що таке смарт-контракти

“Розумні контракти” – багатообіцяюча хмарна технологія для зберігання різного роду документів, договорів, контрактів і т.д. У цій статті ви дізнаєтеся, що таке смарт-контракти, як вони функціонують і навіщо потрібні.

Що таке смарт-контракти?

Смарт-контракт – електронний протокол, написаний за допомогою комп’ютерного коду. Його призначення – передача інформації та забезпечення виконання умов контракту обома сторонами.

Особливості смарт-контрактів

Smart-контракти дають можливість безпечно обмінюватися грошима, акціями, власністю та іншими активами безпосередньо, без участі посередників.

Для того, щоб засвідчити будь-яку угоду, необхідно звернутися до нотаріуса або адвоката, оплатити документи і чекати їх оформлення. Найчастіше, багато пунктів цих документів містять посилання на законодавчі статті, які можна інтерпретувати під себе або обійти. У разі невиконання умов угоди, в реальному житті людям доводиться звертатися до суду, знову витрачати час і гроші на процес і доводити свою правоту. При укладанні таких угод взагалі не може йти мова про довіру учасників договору.

Розглянемо це на прикладі угоди: ти-мені, я-тобі. Припустимо, ви хочете купити мобільний телефон з рук на OLX. Але на ній немає можливості подивитися відгуки, а продавець просить передоплату. Просить, тому що боїться, що якщо він відправить посилку післяплатою, ви її не забере і він втратить гроші за доставку туди – назад, тобто, отримає збитки. Ви, зі свого боку, боїтеся, що продавець виявиться шахраєм, присвоїть ваші гроші і не вишле товар або вишле не те, що потрібно.

Для цього була розроблена програма, яка стежить за виконанням зобов’язань обох сторін, прописаних в контракті, а також автоматично стягує штрафи за порушення або невиконання умов угоди. Розумні контракти забезпечують безпеку угоди і позбавлені ризику неоднозначного трактування умов, завдяки тому, що засновані на криптографії. Це більш вигідні угоди в матеріальному плані, так як людині не потрібно платити юристам, посередникам або подавати в суд при невиконанні контракту. При чому виконання умов угоди відбувається автоматично з мінімальними витратами на їх супровід, без залучення третіх осіб (посередників).

Коли і чому з’явився смарт-контракт

У 1994 році криптограф і фахівець в області права Нік Сабо зрозумів, що за допомогою децентралізованого реєстру можна укладати електронні самовиконувані контракти. Їх можна записати у вигляді коду. Виконання контрактів забезпечить мережу комп’ютерів, яка керується ланцюжком блоків. Таким чином, люди зможуть переводити один одному гроші, отримувати товари і послуги.

Лише в 2008 році вдалося на практиці реалізувати ідею розумних контрактів, завдяки появі технології блокчейн. У 2013 році розумні контракти почали застосовуватися на практиці, завдяки створенню проекту Ethereum (ETH).

Як працюють смарт-контракти

Розумні контракти засновані на технології блокчейн. Це розподілений реєстр, який являє собою децентралізовану систему, яка існує завдяки безлічі комп’ютерів, об’єднаних в одну мережу. Блокчейн дозволяє користувачам здійснювати транзакції, передавати інформацію та матеріальні цінності без банків і посередників.

Результат пошуку зображень за запитом "how smart contracts work"

Смарт-контракти – це по суті програми, які створюються на основі комп’ютерної логіки і передаються у вигляді коду. Саме тому учасники угоди або договору можуть бути впевнені, що всі умови контракту будуть дотримані, і ніхто з учасників не зможе змінити умови або інтерпретувати під себе. Код – це закон розумних контрактів.

Принцип роботи блокчейна і смарт-контрактів

 • Ви хочете зробити транзакцію. Ця транзакція пересилається в комп’ютерну мережу рівноправних вузлів (вони називаються нодами).
 • Мережа нод підтверджує транзакцію і статус користувача.
 • Транзакцією вважається переказ коштів в криптовалюті, передача інформації, в тому числі і контрактів.
 • Криптовалюта – цифрові гроші, які створюються і зберігаються в блокчейні. Криптовалюта не має внутрішньої цінності (її не можна обміняти на золото), існує тільки в електронному вигляді та зберігається децентралізовано в мережі (тобто не емітується центральними банками).
 • Після підтвердження, транзакція об’єднується з іншими транзакціями і формує новий блок цифрового реєстру, який займає унікальне місце в ланцюжку блокчейна і не піддається зміні. Тоді транзакція вважається завершеною.
 • Тобто код розумного контракту виконується в момент, коли приходить транзакція або повідомлення. Це можна зробити зі свого аккаунта, відправивши транзакцію або через інший смарт-контракт, який надіслав повідомлення.

Розумні контракти реагують лише на транзакції. Засновник Ефіріума (ETH) пояснює роботу розумних контрактів так: актив або валюта переводяться в програму, після цього вона починає стежити за виконанням умов контракту. Як тільки вони будуть виконані, продавець отримує гроші, а покупець товар. Роботу розумних контрактів можна порівняти з автоматом продажів. Кидаєш монетку і отримуєш товар без посередників, без допомоги третіх осіб.

Де знаходиться смарт-контракт

Smart-контракти містяться на різних блокчейн-платформах. До них відносяться:

 • Bitcoin – перша криптовалюта, але можливості написання розумних контрактів на ній дуже обмежені;
 • Side Chains – в цьому блокчейні можливості для розумних контрактів більш розширені, ніж в біткоін;
 • NXT – відкрита онлайн-платформа з обмеженою кількістю смарт-контрактів, які пишуться по шаблонах блокчейна. Створити унікальний контракт немає можливості;
 • Ethereum – відкрита онлайн-платформа, в якій можна написати будь-який смарт-контракт, але за нього потрібно заплатити криптовалютою даного блокчейна;
  Як використовувати розумні контракти?

Найпростішим прикладом використання смарт-контрактів є мультипідпіс. За допомогою такого підпису, учасники договору можуть заморозити певну суму монет на блокчейне так, що в разі необхідності її витратити потрібні підписи більше половини учасників. Така умова контракту забезпечує безпеку коштів, вкладених в проект. У разі провалу, кошти будуть повернуті інвестору автоматично. Якщо збір заявленої суми пройшов успішно, тоді учасники мультіпідпису активують свої ключі, підтверджуючи відповідність проекту, в який інвестують.

Смарт-контракти можна використовувати для будь-яких фінансових дій в сфері страхування, реєстрації або передачі власності, кредитування. Найбільш широке поширення розумних контрактів спостерігається в бізнес – сфері, де передбачаються виплати.

Палата цифрової комерції випустила так звану «білу книгу», в якій описано 12 сфер, в яких можна реалізувати смарт-контракти:

 1. Цифрова ідентичність. Розумні контракти дають можливість контролювати свої дані, цифрові активи і репутацію. Вирішувати, які дані можна розголошувати контрагентам, а які ні.
 2. Смарт-контракти здатні перетворити в цифровий вид і систематизувати Єдиний торговий кодекс, а також автоматизувати його оновлення та дотримання правил по знищенню записів в майбутньому.
 3. Розумні контракти дозволяють обійти посередників в ланцюжку поставок цінних паперів. При цьому відбувається автоматична виплата дивідендів і управління зобов’язаннями.
 4. Смарт-контракти зручно використовувати при міжнародних розрахунках. Вони забезпечують більш швидкий акредитив, тобто оплату торгової угоди з гарантією. Підвищується ліквідність фінансового активу – це можливість швидкого перетворення його в грошові кошти без значних фінансових втрат.
 5. Смарт-контракти спрощують торгові процеси після операції. У контракті прописані умови та верифікація угоди. Тобто відповідність продукту правилам, стандартам і сертифікації, які прописані в контракті. У разі неякісного товару, продавець не отримує гроші, і з нього стягується штраф за доставку неякісної продукції.
 6. Фінансові організації можуть за допомогою розумних контрактів вести записи фінансових даних. Це допоможе об’єднати всі дані в один реєстр і спростить обмін інформацією між організаціями. Це знизить витрати на аудит, і поліпшить надання фінансової звітності.
 7. Також розумні контракти забезпечують ідентифікацію особистості. Що в майбутньому розглядається як можливість проведення виборів в країні через блокчейн-голосування.
 8. Також за допомогою розумного контракту можна скласти заповіт. Система перевіряє наявність свідоцтва про смерть конкретної людини і автоматично призводить заповіт у виконання, прописане в контракті без посередників. В майбутньому, смарт-контракти ймовірно стануть невід’ємною частиною нашого життя. Замість паперових контрактів з купою сторінок і незрозумілою термінологією люди будуть прописувати розумні контракти, які економлять час, гроші і нерви. Це дасть можливість структурувати і убезпечити багато сфер життя без складнощів, посередництва і хабарництва.

Переваги і недоліки смарт-контрактів

Смарт-контракти мають такі особливості:

 • Економія коштів і часу, так як більше не потрібно вдаватися до послуг посередників для укладення договорів або угод;
 • Забезпечується безпека, так як прописані умови контракту зберігаються в розподіленому реєстрі, і ніхто не може їх змінити;
 • Відсутність посередників дозволяє учасникам контракту працювати на більш вигідних умовах і економити свої кошти на юристах, нотаріусах, аудиторах і посередниках;
 • Розумні контракти забезпечують більш швидке вирішення угоди. Як тільки умови контракту виконані, сторони відразу ж обмінюються активами.

Звичайно, смарт-контракти мають і свої недоліки:

 • Як будь-яка комп’ютерна програма, вони схильні до помилок і можуть працювати некоректно через помилки програмістів;
 • Створити смарт-контракт непросто, в ньому необхідно врахувати всі умови і варіанти угоди;
 • Більшість користувачів не розуміють, що таке смарт-контракти та як ними користуватися, що сильно скорочує кількість учасників;
 • Захист пристрою користувача – слабка ланка в інформаційній безпеці. Сам пристрій і запис з ключами можна втратити, тоді людина не зможе увійти в систему;
 • Смарт-контракти не мають гнучкості. Якщо з людиною ви можете домовитися, пояснити ситуацію, чому ви не внесли, наприклад, оплату за оренду житла, то в смарт-контрактах все однозначно. Порушення – штраф або покарання.
 • Якщо виникне необхідність розгляду смарт-контракту в суді, то буде проблематично встановити, коли був оформлений договір і чи був оформлений взагалі. Чи порушені були зобов’язання чи ні.
 • Регулюючий нагляд знадобиться в будь-якому випадку для вирішення спірних питань. А для інтерпретації коду смарт-контракту будуть потрібні неймовірні навички регулятора.
 • Транзитні дані можуть бути пошкоджені, приватні ключі зламані. Розробники продовжують працювати над усуненням цих проблем. Незважаючи на недоліки, розумні контракти все більше закріплюються на ринку багатьох країн світу.

Відмінності розумних контрактів від звичайних контрактів

“Нерозумні” контракти – контракти надто сильно покладаються на дії інших людей в функціональності. Саме тому їм необхідна довірена третя (юридична) сторона. Таким контрактом людей легко ввести в оману або обдурити.

Таблиця порівняння розумних і “звичайних” контрактів:

Розумний контракт Звичайний контракт
Це програма або транзакційний протокол, який використовує в своїй роботі блокчейн Паперова версія документів
Грунтується на коді Ґрунтується на праві і законодавчих актах
Пишеться комп’ютерному мовою Пишеться юридичною мовою
Умови контракту неможливо змінити Умови контракту можна змінити, переписати або інтерпретувати по-іншому
Умови контракту виконуються автоматично усіма учасниками процесу Умови контракту можуть бути не виконані або виконані неякісно
При порушенні умов контракту автоматично відбувається покарання, штраф або санкція, прописані в контракті  При порушенні умов контракту необхідно звертатися до суду
Всі операції здійснюються без третіх осіб і посередників Угоди здійснюються з посередниками. Необхідна допомога нотаріуса, юриста і звернення до державних служб реєстрації
Транзакції проводяться за допомогою криптовалюта Транзакції проводяться валютою через банки
При виконанні умов контракту, обмін цінностями відбувається миттєво Обмін цінностями відбувається із затримками
Всі дані про контрагентів зберігаються в блокчейне, і людина сама встановлює, яка інформація буде загальнодоступною Інформацію про контрагентів можна дізнатися лише за умови, що він надасть виписки і довідки з державних органів
Контракт можна укласти з людина з будь-якої точки світу без особистої присутності Контракт підписується лише при особистій зустрічі двох сторін або їх довірених осіб
Гарантується безпека угоди Немає ніяких гарантій. Будь-який закон можна обійти
Під час укладання договору строго всі умови дотримуються беззастережно, в іншому випадку налагоджується штраф або повернення грошей покупцеві Умови можна змінити, домовитися
Шахрайство і шахрайство виключені Імовірність обману, підкупу, хабарництва дуже висока
Розумний контракт досить складно скласти самому, щоб врахувати всі можливості і умови угоди Для складання звичайного контракту необхідна допомога юристів

Сподіваємося, стаття допомогла вам розібратися в схемі роботи смарт-контрактів. Технологія Blockchain має свої проблеми, розробники намагаються усунути всі можливі недоліки. Але вона випереджає централізовані схеми, які використовуються в банках і державних структурах на даний момент. Очевидно, що розумні контракти будуть поширюватися по всьому світу в різних сферах життєдіяльності, тому що істотно економлять кошти і час, а також дають можливість стерти кордони між усіма країнами світу в сфері комерційної діяльності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close