ICO – це відносно нова форма інвестування, поява якої пов’язана зі становленням криптовалют. Сам термін є абревіатурою від Initial Coin Offering. Дослівний переклад – «первинне розміщення монет» або «первинна монетна пропозиція».
Якщо ви цікавитеся інвестиціями і криптовалютами, то ви напевно вже стикалися з цим терміном. Якщо говорити простими словами, то ICO – це криптовалютний краудфандінг, тобто збір коштів для чогось на стороні. Найчастіше в ICO беруть участь проекти, які так чи інакше пов’язані з технологією блокчейн і криптовалютами.
Між IPO, первинним розміщенням акцій, і ICO є багато спільного. Основна відмінність в тому, що інвестори в IPO купують цінні папери (акції) за фіатну валюту, а в разі ICO в якості акцій виступає внутрішня валюта проекту – токен. Головне завдання ініціаторів криптовалютного краудфандінга – продати якомога більшу кількість токенів. Вірніше, продати достатню кількість монет для розвитку свого проекту. Їх реальна вартість залишається невизначеною до моменту виходу проекту на біржу.
Сторона, яка купує, тобто інвестори, в майбутньому зможуть використовувати токени стартапу для отримання сервісів, послуг або товарів, передбачених ICO. Або навіть отримати дивіденди або продати токени, в разі виходу проекту на біржу і подальшого зростання вартості.
Що таке ICO: детальний розбір
ICO, представляючи собою форму залучення інвестицій для криптовалютних проектів, не має під собою ніякої регулятивної бази. Це означає, що ініціатором первинного монетного розміщення може виступати будь-яка юридична і фізична особа. При цьому ніяких аудитів та перевірок проект не проходить. Майже всі роботи ведуться в режимі онлайн.
Основна цінність ICO – це ідея. Саме для реалізації якоїсь ідеї / проекту і здійснюється збір інвестицій. Процедура зазвичай має кілька етапів:
Попередній анонс
Ініціатори ICO розповідають публіці в загальних рисах свою ідею. На цьому етапі вона існує тільки на папері або навіть в головах команди стартапа. «Прощупується» рівень інтересу інвесторів до проекту, даються відповіді на базові запитання. Анонси проводяться в електронних ЗМІ, соціальних мережах, а також у вигляді конференцій. Ведеться дискусія між інвесторами та авторами ідеї.
Оферта
Ця пропозиція про співпрацю. У випадку з ICO – про інвестування. Незважаючи на всю свободу форми ICO і відсутності регулювання, воно повинно бути прикріплено до якогось юридичній особі. Саме від його імені і надходить оферта. Оголошуються терміни реалізації ідеї, необхідна сума для цього, емісія токенов. Для цього створюється окремий сайт або презентація. Іноді проводиться попередні закриті продажу токенов. У такій спосіб збираються інвестиції для офіційного запуску.
Маркетингова кампанія
Коли до запуску ICO майже все готово, починає розкручуватися рекламна кампанія. На відміну від попереднього анонсу, тут стартап вже може розповісти більше про свій продукт / послуги, розкрити умови інвестицій, цілі, технічні деталі. Для реклами використовуються різні канали: електронні ЗМІ, соціальні мережі, презентації, тематичні портали.
Старт продажу
Повноцінний запуск продажу токенів ще називають краудсейлом або токенсейлом. Спочатку стартап пропонує інвесторам придбати токен всередині своєї платформи (сайту). Пізніше продаж запускається на загальнодоступних криптовалютних біржах. Вихід токена ICO-стартапу на біржу вважається своєрідним доказом спроможності проекту. Хоча далеко не завжди це означає, що він буде успішним.
Все це дуже нагадує стандартний краудфандінг або венчурне інвестування. Ви вкладаєте кошти в стартап на етапі зародку. Вам розповідають ідею, оголошують умови інвестування. У разі успіху проекту ви отримуєте свої дивіденди. Однак ICO ніяк і ніким не регулюється і обов’язково пов’язане з технологією блокчейн або криптовалюта. Це не означає, що проект обов’язково повинен займатися розробкою в області фінтех. Навіть для піцерії можна провести ICO, якщо вона якось пов’язана з блокчейн.
Більшість проектів використовують смарт-контракти платформи Ethereum та інвестування відбувається саме в ETH, рідше в інших криптовалютах, ще рідше в фіат. Потенційний дохід від ICO може бути 100-1000-10000 кратним у порівнянні з початковими інвестиціями.
Даний вид краудфандінгу зародився недавно. Якщо перша криптовалюта Bitcoin з’явилася в 2008-му році, то перше ICO було проведено в 2013-му. Горде звання першовідкривача носить проект Mastercoin (зараз Omni). Йому вдалося зібрати 5 мільйонів доларів.
Поява ICO пов’язана із загальною популяризацією криптовалют і загальнодоступністю цього виду краудфандінгу. Досить мати кошти (власні або залучені) і ідею, щоб ініціювати ICO.
Ось перелік «неписаних» правил для створення ICO:
- Обгрунтування необхідності інвестицій і випуску токенів;
- Розкриття моделі розвитку стартапу і технічних моментів роботи;
- Анонс необхідного розміру інвестицій і приблизні статті витрат;
- Наявність бета-версії ще до запуску ICO, щоб публіка могла оцінити продукт;
- Публічність команди проекту. Це викликає більше довіри у сторонніх інвесторів;
- Опис механізму видобутку токенів і їх цінність всередині системи;
- Застосування Escrow-рахунків для збору інвестицій – тобто, використання третьої сторони для залучення капіталу.
При розміщенні акцій на біржах компаніям доведеться виконати в кілька разів більше обов’язкових пунктів. Навіть якщо проект дотримується етикету, немає гарантії, що він не керується шахраями.
Критики порівнюють хвилю кріптовалютного краундфандінгу з бумом інтернет-компаній в другій половині 90-их. У 2001-му це призвело до кризи доткомів. А період з 1995 по 2001 називають Пузирем доткомів. Однак, криптовалютний бум проходить за часів більш широких можливостей в області технологій.
Терміни, які використовуються в ICO
У ICO, як і в будь-який специфічній ніші, є свої позначення, незрозумілі більшості.
Pre-ICO або Pre-Sale – це залучення інвестицій ще до початку самого ICO. Під час пресейлу вартість токенів традиційно нижче. Стартап в такий спосіб збирає додаткові кошти для проведення основної частини ICO. Інвестори отримують бонуси і знижки. PRE-ICO не так активно рекламуються, як основні монетні пропозиції. Багато інвесторів розглядають цю стадію, як потенційно вигідну для себе. Вони отримують токени за низькою вартістю, а потім продають їх, як тільки монети починають торгуватися на біржах. Це одна з форм короткострокового інвестування.
Краудсейл (CrowdSale) – це основний етап продажу монет, тобто, сам ICO. Його використовують самі стартапи для підвищення рівня довіри до свого проекту, так як з ICO у потенційних інвесторів можуть бути погані асоціації через скамові проектів. Продажі токенів ведуться на внутрішньому рівні – через платформу (сайт) стартапу, або прямо на криптовалютних біржах.
Баунті (Bounty) – це винагорода, пропонована творцями ICO за певні послуги. Простіше кажучи, стартап дає людині свої токени за його внесок в розвиток проекту. Що це може бути? Наприклад, адаптація, вичитки і підготовка документації або прес-релізів ICO або переклади рекламних матеріалів та іншої інформації на різні мови.Також це може бути реклама проекту на сайтах, форумах і в соціальних мережах. Проста реєстрація в ICO – навіть за це окремі проекти видають баунті. Реферальні програми, вирішення технічних проблем, програмування … За свій внесок в розвиток ICO ви отримаєте якусь кількість токенів.
White Paper (біла книга) – це свого роду опис ICO. У ньому детально розкривається суть ідеї, наскільки вона інноваційна і перспективна. Описуються методи її реалізації – розкриваються технічні, маркетингові деталі стартапу. Розглядається ніша і інші важливі аспекти, які могли б зацікавити потенційного інвестора. Для складання WhitePaper нерідко наймають консультантів з боку. Це свого роду «брошура», після прочитання якої, людина розуміє всю суть проекту.
DAO – децентралізована мережа, створена для підтримки краудфандінгових проектів (ICO) на базі смарт-контрактів криптовалюти Ethererum. Фактично, вона створювалася як майданчик, учасники якого могли вибирати цікаві проекти для інвестування. Тобто ICO для ICO. Платформі вдалося зібрати 150 000 000 доларів інвестицій, з яких 50 мільйонів було вкрадено через похибки у вихідному коді. Через це виник хардфорк Ethereum. Спроба «відкотити» блокчейн обернулася утворенням нової криптовалюти Ethereum Classic, так як консенсусу між учасниками в мережі досягнуто не було.
Roadmap (дорожня карта, карта розвитку) – це хронологія розвитку проекту. Першою точкою «карти» вважається момент анонсу ідеї і початок збору інвестицій. Roadmap відображає як пройдені етапи, так і заплановані події ICO. Такі як старт продажів, вихід на біржу, досягнення певної мети. Ось приклад RoadMap одного з проектів:
Юрисдикція – у будь-якого ICO є юрисдикція, до якої він прив’язаний. Тобто країна, де зареєстровано юридичну особу, що ініціювала ICO. Це один з небагатьох «правових» моментів криптовалютного краудфандінгу. ICO пов’язане з певними податковими зобов’язаннями та звітністю. Найвигідніші умови створені в таких юрисдикціях як Сінгапур, Великобританія і Швейцарія. У зв’язку з цим, ряд проектів з країн СНД реєструються там і формально є закордонними.
Не рекомендую вкладати в ICO з юрисдикцією ошфорних зон, це явний фактор ризику.
Скам – шахрайський проект, метою якого є залучення коштів шляхом ICO без подальшого розвитку своєї ідеї. ICO в даному випадку просто служить методом збагачення шахрая. Приклад – Ebitz, майже повний клон криптовалюти Zcash. Шахраям вдалося зібрати через ICO 240 біткоінів.
Причини популярності ICO
Популярність ICO – це наслідок криптовалютного буму. З комерційної точки зору з часів винаходу IPhone в 2007-му році не було значних проривів в технологіях. Тому ICO стали інноваційними у своїй області і привернули увагу широких мас. Криптовалюти змогли заповнити цю порожнечу. Вони дали поштовх для революції електронних платежів. У 2017-му капіталізація криптовалют вперше перевищила 100 мільярдів доларів. Цей показник дозволяє говорити про Bitcoin і інші монети, як про щось важливе і глобальне. Все більше людей вірять, що криптовалюти і блокчейн – це майбутнє людства. І на цьому тлі і почався краудфандінг у вигляді ICO.
Для людей, що стоять за ICO, цей засіб являє собою зручний варіант для реалізації власних ідей. Щоб запустити криптостартап, не потрібно проводити аудити, брати кредити під божевільний відсоток. І не потрібно ніяких гарантій. Через повну відсутність регулювання і відсутність відповідальності, ICO стали такими популярними.
Цікаво, що більшість команд стартапів – це молоді люди. Тобто, людина, у якої є лише ідея, через ICO може зібрати достатню кількість інвестицій для розвитку свого проекту. Теоретично реалізувати все реально без власного капіталу. Це можливо, якщо залучити інвесторів ще на етапі Pre-ICO.
Привабливість інвестування в ICO
Чим ICO так приваблює інвесторів? Як і завжди – потенційними дивідендами. В рамках ICO реально отримати 100 і 1000-кратний прибуток. Прикладів таких стартапів маса. Той же Ethereum або IOTA.
Навколо криптовалют створився позитивний бекграунд. У ЗМІ регулярно з’являються повідомленнями про те, що якийсь мільярдер, начебто Річарда Бренсона або Марка Кьюбана, інвестує в криптовалюту або навіть ICO. Це підвищує рівень довіри до такого краудфандінгу.
Не варто відкидати і «галузеві» моменти. Наприклад, криптовалюта гарантує анонімність. Інвестор вкладає певну суму, про яку знає тільки він сам. Навіть в самому проекті ніхто не в курсі особистих даних вкладників. Адже інвестиції повертаються в криптовалюті. А значить, це все відбувається швидко і анонімно. Ніяких документів, виписок з банків – не потрібно нічого.
Головна перевага ICO!
Для участі в капіталі великої компанії (покупки хоча б 1 акції) доводиться вкладати значні гроші. На це не кожен може піти. У ICO все набагато доступніше. Розмір інвестиції починається з маленьких сум. Іноді вистачає навіть кілька доларів для покупки пристойної кількості токенів. А ще ж є і Bounty, що робить отримання токенів умовно безкоштовним.
Приклади успішних ICO
Друге за рахунком ICO стало одним з найуспішніших в історії. На форумі Bitcointalk.org один з учасників анонсував створення нової криптографічного платформи, що базується на протоколі Proof of Stake. Вона отримала ім’я NXT. Було емітовано 1 мільярд токенів. Всього в ході ICO вдалося зібрати 21 BTC. На той момент це було всього 6 доларів. Станом на осінь 2017 го капіталізація склала 70 мільйонів доларів. А на піку вона перевищувала 100 мільйонів.
ICO NXT
У чому ж полягає успішність NXT? У ROI (Return of Investment-повернення інвестицій). Первісна вартість монети виросла в більш ніж 4000 разів. Тобто ROI перевищив 400 000%.
Ethereum, що є другою в світі криптовалютою по капіталізації, своїм успіху зобов’язаний команді Віталіка Бутеріна. ICO платформи зібрало близько 18 мільйонів доларів. Однак за показником ROI ефір поступається тільки NXT. Взагалі показник зростання вартості токена – відносний. Подивитися весь топ ICO можна на сервісі ICO Stats.
Якщо для інвестора ключовий показник успішності ICO – це зростання вартості токенів, то для самого стартапу «успіх» вимірюється в кількості залучених інвестицій і в тимчасових витратах, витрачених на набір необхідної суми.
Першим ICO, що зібрав більше 100 мільйонів доларів інвестицій, став сумно відомий проект The DAO в середині 2016- го року. Сумним, так як третина коштів була вкрадена через помилки усередині платформи.
Позначку в 100 мільйонів доларів встигли подолати і кілька інших проектів:
Назва | Категорія | Дата закінчення | Сума (в USD) |
---|---|---|---|
Filecoin | Зберігання даних данных | 2017-09-07 | $257,000,000 |
Tezos | Інфраструктура | 2017-07-13 | $232,319,985 |
EOS Stage 1 | Інфраструктура | 2017-07-01 | $185,000,000 |
The DAO | Інфраструктура | 2016-05-28 | $168,000,000 |
Bancor | Інфраструктура | 2017-06-12 | $153,000,000 |
Очевидно, що кількість 100-мільйонників буде постійно зростати.
Окремо варто згадати проект ICO Useless Ethereum Token (UET). Хлопець запустив краудфандінг і чесно зізнався, що просто збирає гроші для себе. В описі проекту він сказав, що у токенів UET немає ніякої вартості. Перед запуском проекту він тиждень вивчав смарт-контракти, а потім скопіював код з Stack Overflow. Як перевага UET, відзначається чесність стартапу. В результаті хлопець зібрав близько 100 000 доларів.
Висновок
Час покаже, наскільки обгрунтований бум ICO. Чи буде це новий аналог доткомів, чи у такого виду краудфандінга є майбутнє.
Поки що ICO зарекомендував себе як ефективне джерело залучення інвестицій і хороший спосіб інвестувати свої гроші. Хоча друге твердження спірне – не всі проекти виявляються вдалими. Тому якщо ви хочете внести свій внесок в ICO, уважно оцінюйте сам проект. Поки інвестори рахують відсотки своїх прибутків, а команди стартапів нулі в залучених фондах, решта світу намагається сформувати свою думку щодо ICO. Уже в 2017-му році в окремих країнах (Китай, Південна Корея) поставили шлагбаум для всіх монетних розміщень. У цих країнах цей вид краудфандінга заборонений.
Майбутнє ICO багато в чому залежить від його регулювання. Необхідне введення хоча б базових норм, а ще краще – створення спільної платформи. Зміни будуть.