Криптовалюта NEM

Серед довгожителів криптовалютного ринку, які пропонують технології високого рівня, є один сильний проект, який останнім часом незаслужено привертає зовсім мало уваги. Йдеться про криптовалюта NEM, яка пропонує набагато більше можливостей, ніж, наприклад той же Ethereum, і при цьому не страждає від проблем зі швидкістю обробки транзакцій, масштабуванням і низькою стійкістю до навантажень.

У цій статті ми детально розглянемо унікальну технологію NEM і її монету XEM і спробуємо розібратися, чому проект, який був в ТОП-10 в 2017 році, зараз не потрапляє навіть до двадцятки криптовалютного рейтингу.

Що таке криптовалюта NEM

Криптовалюта NEM – це блокчейн-платформа, основним завданням якої є створення по-справжньому децентралізованої криптоекономіки з усуненням властивою більшості фінансових моделей проблеми майнової нерівності.

Не менш важливе призначення проекту – надання зручних API-інструментів для запуску приватних корпоративних блокчейнів і розробки dApps різних напрямків, таких як мобільні платежі, робота з хмарними даними і веб-сервісами, створення своїх криптовалютних токенів, запуск високопродуктивних серверів для бізнес-структур тощо.

Назва криптовалюти NEM є абревіатурою фрази «New Economy Movement» і по суті є девізом платформи. Розробники NEM стверджують, що їх проект пропонує одну з найбільш оптимізованих і безпечних технологій розподіленого реєстру транзакцій серед усіх існуючих блокчейнів однорангового типу (p2p). За їх словами, криптовалюта NEM в десятки разів швидше біткоін і ефіру, а також може похвалитися стійкістю до навантажень в 4000 транзакцій в секунду.

Розвитком платформи займається міжнародна некомерційна організація NEM Foundation, штаб-квартира якої розташована в Сінгапурі.

Нативна монета блокчейну – криптовалюта XEM. На сьогоднішній день NEM вважається одним з найбільш недооцінених конкурентів Ethereum.

Коротка історія

Ідея створення криптовалюти NEM з’явилася у групи користувачів форуму Bitcointalk і спочатку полягала в проведенні форку криптовалюти NXT. Але поступове вдосконалення концепції проекту призвело до необхідності створення власного блокчейну, головними перевагами якого стали швидкість, масштабування і унікальна система винагород.

Для початкового залучення коштів не проводилось ICO, але була організована кампанія з викупу XEM через NXT-обмінник. Також проводилася роздача безкоштовних токенів користувачам Bitcointalk, які зробили істотний внесок у розвиток проекту.

Тестувати альфа-версію NEM розпочали 25 червня 2014 го. Відкритий бета-тест був запущений восени того ж року (20 жовтня). А вже 31 травня 2015 року відбувся запуск основної мережі NEM.

Спочатку проект був малопомітним і розвивався в основному в азіатському секторі, але, коли влітку 2017 року дещо японських банківських гігантів уклали з NEM партнерство зі створення платіжної блокчейн-інфраструктури, прийшла перша хвиля популярності, токен XEM почав стабільно зростати в ціні і незабаром увійшов в число криптовалют з найбільшою капіталізацією і став одною з найвідоміших китайських криптопроектів.

Команда проекту

Засновниками проекту були програмісти і крипто-ентузіасти, частина яких зустрілися на Bitcointalk і спочатку приховувались під псевдонімами на форумі.

В даний момент на сайті NEM зазначено, що творцями є Лон Вонг (Lon Wong) – колишній глава керуючого фонду компанії, Джефф Макдоналд (Jeff McDonald) – раніше обіймав посаду віце-президента (як і Вонг, тепер значиться одним з радників), Ерік Ван Гімберген (Erik Van Himbergen) – власник бельгійської IT-компанії Manitpro BVBA, Кейлін Одонелл (Kailin Odonnell) – директор підрозділів Nem Studios і NEM Ventures, а також ряд інших менш відомих у криптоспільноті осіб. Президент компанії – Олександра Тінсман (Alexandra Tinsman). З повним списком поточного керівного складу і радників NEM можна ознайомитися на офіційному сайті валюти.

 

NEM Foundation має представницькі підрозділи у Китаї, Японії, Україні, Росії, Італії та ряді інших країн Європи і Азії. Загальна чисельність співробітників компанії раніше становила близько 150 чоловік, але проведені на початку року заходи з порятунку від банкрутства привели до звільнення частини з них (точні цифри невідомі).

Можливості блокчейн-платформи NEM

В основу платформи NEM закладені наступні напрямки розвитку, які і повинні стати основою просування розробниками «нової економіки»:

  • Публічна платіжна блокчейн-система, основними перевагами якої є висока швидкість переказів та мінімальні комісії;
  • Smart Assets (cмарт-активи) – аналог смарт-контрактів Ефіріума. Використовуються для розробки dApps, токенізаціі активів і створення систем управління ними. Можуть бути написані будь-якою зручною для розробника мовою;

Можливість проведення ICO – нічим не поступається аналогічному функціоналу Ethereum, але поки що використовується не так часто. Найвідомішим прикладом є проект COMSA (CMS) японської компанії Tech Bureau, в рамках первинної пропозиції монет якого було зібрано понад $ 95 млн;
Послуга запуску корпоративних блокчейнів, спрямована на бізнес-кола, які зацікавлені в запуску приватних мереж.
Для реалізації останнього варіанту використовується розроблена на базі NEM комерційна платформа Mijin, яка є централізованим блокчейн-ядром і відрізняється більш високою пропускною здатністю, можливістю розміщення вузлів в приватній хмарі, і, при необхідності, анонімними акаунтами. Таким чином поверх основної мережі можуть бути створені бізнес-блокчейни будь-якого напрямку (соц.мережі, біржі, платформи для ICO, платіжні системи і т.д.).

Технологія і принцип роботи блокчейна

Спочатку весь код проекту створювався на мові програмування JavaScript, але згодом був переведений на C ++.

Архітектура блокчейну NEM побудована за принципом гнучкості і простоти використання в розробці різних рішень. Сама платформа складається з безлічі вузлів (нод), що забезпечують стабільне виконання транзакцій і роботу смарт-активів.

Функції вузлів в мережі NEM

Надані нодами шлюзи API дозволяють додаткам отримувати доступ до мережі і її можливостей. Це означає, що для розробки і подальшого функціонування dApps і різних архітектурних рішень не потрібен складний програмний інструментарій – досить лише використовувати наданий платформою API-інтерфейс.

 

Приклади архітектурних рішень на базі API NEM

Тимчасова мережа NEM формується шляхом взаємодії супернод, які верифікують транзакції і підтримують стабільну роботу блокчейна. Вони повинні бути постійно підключені до мережі, мати на рахунку 3 млн XEM і відповідати певним технічним вимогам.

В основу роботи мережі криптовалюти NEM покладено унікальний алгоритм, що забезпечує справедливий розподіл комісійних виплат учасниками. Він називається Proof-of-Importance (PoI, доказ значимості) і є видозміненою версією механізму PoS, в якій, крім необхідності володіння певною кількістю монет, є такий параметр, як репутація, що впливає на ймовірність створення аккаунтом нових блоків. Ця характеристика змінюється в залежності від часу зберігання монет XEM, кількості виконуваних транзакцій, раніше здобутих блоків і т.д.

Також в блокчейні NEM реалізована модифікована версія алгоритму Eigentrust ++, що дозволяє вузлам обирати партнерів для комунікації, грунтуючись на рівні довіри до них інших нод. Це допомагає збалансувати навантаження, підвищити масштабованість мережі і опірність атакам, а також зменшити кількість вузлів, власники яких несерйозно ставляться до своєї ролі в екосистемі.

Розробники наголошують на тому, що, як і PoS, їх технологія є енергоефективною, оскільки для роботи мережі не потрібні потужні пристрої, як це відбувається в PoW-блокчейнах. При цьому розподіл монет у NEM більш справедливий, оскільки добре заробляє не той, хто більше вкладає і зберігає протягом тривалого часу, а той, у кого краще репутація і більш насичена історія транзакцій.

Доступність блокчейна NEM для дослідження

Як і в будь-якому іншому блокчейні класичного зразка вся історія транзакцій, що відбулися коли-небудь в мережі NEM зберігається в блоках. У кожному з них може міститися до 120 записів.

Оскільки основа блокчейну NEM є публічна, вся інформація про транзакції в ньому може бути переглянута ким-завгодно через сервіси оглядачів блоків, наприклад, explorer.nemchina.com.

В деталях будь-якої транзакції можна побачити хеш, блок включення, адреси відправника та одержувача, час, розмір і тип операції, а також комісійні збори і прикриплене повідомлення (опціонально).

Облікові записи в мережі New Economy Movement

Кожен аккаунт в мережі NEM є окремим контейнером для зберігання активів і має унікальний приватний ключ і адресу. Баланс кожного з них поділяється на активний (погашений) і неактивний (непогашений).

Усі кошти, що вносяться ззовні, потрапляють на непогашений рахунок. Звідти вони щодня (через кожні 1440 блоків) переміщаються на погашений баланс рівними порціями по 1/10 від наявної неактивної суми. Кожен раз, коли активи відправляються на інший рахунок, кошти вилучаються з обох балансів, чим забезпечується захист мережі від маніпулятивних дій.

Крім нативних монет XEM, адреси можуть містити так звані «мозаїки» (аналог токенов в блокчейне Ethereum), що представляють собою спеціалізовані активи (цифрові версії ліцензій, ваучерів, акцій і т.п.), які мають ряд параметрів, що настроюються і можуть вільно передаватися між обліковими записами.

Також присутня функція мультіпідпису, що дозволяє використовувати акаунти у спільному режимі.

NEM Catapult

Катапульта (Catapult) – довгоочікуваний блокчейн-движок на мові C ++, який також називають Mijin v.2. Розробляється з 2016 року і має стати новим етапом у розвитку NEM. Головною особливістю цього рішення є злагоджена архітектура з 4 шарів, кожен з яких відповідає в блокчейні за певну сферу: API-сервера, ядро p2p-транзакцій, інструменти для розробників, додатки на базі NEM.

 

Завдяки паралельній обробці різних типів транзакцій, Catapult підвищить пропускну здатність мережі, яку, до речі, і зараз не можна назвати повільною.

Описана структура також сприятиме поліпшенню безпеки і стійкості блокчейна, тому що кожен з рівнів може оновлюватися розробниками незалежно від інших. Крім вдосконалення вже існуючих можливостей криптовалюти NEM, Катапульта принесе технологічні нововведення, серед яких взаємодія приватних блокчейнов з основним, агреговані транзакції, кроссчейнові свопи і багаторівневі акаунти з мультіпідписами.

Запуск Катапульти відбувся минулої весни, але тільки в корпоративних блокчейнах. Публічний реліз повинен відбутися ближче до четвертого кварталу 2019 року.

Майнінг NEM

Максимально можлива кількість XEM – 9 млрд (без 1 монети). Всі вони були емітовані одноразово, тому Майнінг NEM не припускав створення нових монет, а полягає в нарахуванні комісійних виплат Нодам за підтримку роботи мережі і обробку транзакцій, а також отримання винагороди акаунтами за видобуті блоки. Така модель майнінгу носить назву «харвестінг» (збір врожаю) і у випадку з NEM працює на базі вже згаданого алгоритму PoI з урахуванням репутації облікових записів. 

Обов’язковою умовою для видобутку криптовалюти за цією моделлю є наявність на рахунку майнера не менше 10 тис. XEM. Нагорода майнеру нараховується за видобуті блоки, а Ноди, через які відбувається взаємодія з мережею, отримують винагороду за верифікацію транзакцій.

Де купити і як зберігати XEM

На сьогоднішній день проблем з покупкою криптовалюта NEM виникнути не повинно, так як за даними CoinMarketCap вона торгується на більш ніж 50 криптовалютних біржах. Майже половина всіх торгових обсягів припадає на майданчик ZB.COM. Також достатня ліквідність з цього активу присутня на HitBTC, Zaif, OKEx, Binance і Bittrex.

Для зберігання придбаної криптовалюти XEM рекомендується використовувати офіційний гаманець Nano Wallet, який можна завантажити з офіційного сайту (для Windows, Linux і Mac), а також з AppStore і Google Play (для мобільних гаджетів). Зручний інтуїтивний інтерфейс програми дає можливість користуватися основним платіжним функціоналом NEM навіть новачкам криптовалютної сфери.

Переваги та недоліки проекту

Сильні сторони криптовалюти NEM були вже згадані і в основному стосуються швидкості, надійності і масштабованості блокчейну, а також підтримки аналога смарт-контрактів і рішення для запуску приватних мереж. По суті, цей проект – один з найдосконаліших серед представлених на ринку платіжних блокчейнів з інструментами для розробників.

Головним мінусом проекту NEM є слабка маркетингова складова, витрати на яку урізали ще більше на початку цього року, коли було оголошено про ризик банкрутства NEM Foundation і після звернення до спільноти по допомогу у фінансуванні. З цієї причини нових реальних прикладів використання технологій проекту за межами Японії, де NEM якийсь час був другим після біткоіну, зараз не так багато. Також до недоліків можна віднести затягування з випуском поновлення Catapult – саме на нього чекають прихильники NEM по всьому світу, зокрема як тригера, який повинен привести до зростання токена проекту.

Перспективи блокчейн-платформи NEM

Наявність унікального підходу до розподілу активів між учасниками мережі, надійність і швидкість роботи блокчейна – все це відмінні передумови для досягнення проектом успіху в якості унікального рішення щодо переведення блокчейн-технологій на абсолютно новий рівень.

Крім того, з точки зору все частіше згадується останнім часом глобальна проблема більшості криптовалют – надмірне енергопоспоживання, технологія NEM є революційною. 

Що стосується інвестиційних перспектив, для зростання вартості XEM потрібен глобальний розворот тренду на ринку альткоінів і, звичайно ж, позитивний новинний фон у вигляді повідомлень про великі партнерства і важливі оновлення.

Close