Ethereum (ефіріум, ефір) – це одночасно і криптовалюта, і функціональне децентралізоване середовище, яке по-справжньому революціонувало всю IT-сферу.

Творці ефіру, серед яких виділяється Віталік Бутерін, при запуску цієї платформи переслідували стандартну для авторів криптовалюти мету – покращити Bitcoin. Однак, ефір складно назвати біткоіном 2.0. Вони в чомусь схожі, але між ними є і ряд важливих відмінностей.

Про це мало де говорять, але криптовалютний бум 2016-2017 роки пов’язаний саме з запуском і популяризацією Ethereum. Нове середовище дозволило максимізувати потенціал блокчейн в фінтех сфері і дала поштовх для запуску нових стартапів і проектів, які в свою чергу притягнути величезні інвестиції.

Ethereum швидко оволодів статусом другої найпопулярнішої криптовалюти у світі і найбільш революційної.

Що таке Ethereum

Якщо дотримуватися визначення розробників, платформа Ethereum розроблена для створення і функціонування децентралізованих додатків на базі blockchain з використанням smart-контрактів.

Внутрішня валюта платформи – це ether або ефір. Скорочене позначення – ETH. Ефіри застосовуються не тільки в якості розрахункової одиниці. Також вони гарантують виконання розумних контрактів, виконуючи рольтакого собі «палива» для мережі.

Хто створив Ефіріум

Творцем і головним ідейним натхненником Ethereum є канадський розробник російського походження Віталік Бутерін. Він зацікавився криптовалютами ще в 2011-му році, якийсь час видаючи журнал Bitcoin Magazine. Тоді ж він щільно вивчає програмування і замислюється про створення вдосконаленої платформи, що працює на блокчейн.

Ось як це згадує сам Бутерін:

«Ідея створити Ethereum прийшла не відразу. Спочатку я намагався просунути її в проекті, над яким працював. Але мені сказали, що потрібен рік на реалізацію. Тоді я звільнився. Пам’ятаю, як гуляв по Сан-Франциско, розмірковував, а потім взяв і написав white paper, відправив своїм друзям, а вони своїм. Так все почалося ».

Йшов 2013 рік. Уже в 2014-му почався збір коштів на розвиток платформи через краудфандінг. ICO Ethereum зібрало 31 191 BTC (більше 18 мільйонів доларів), а сам проект також привернув увагу банків і фінансових організацій. Запуск платформи відбувся в липні 2015 року. Однак вона повноцінно запрацювала тільки в березні 2016- го з випуском протоколу Homestead.

Для чого був створений Ethereum?

Ethereum дав абсолютно нові можливості по створенню децентралізованих проектів і стартапів на основі блокчейн і розумних контрактів. Одним з подібних стартапів став The DAO. Це платформа для пошуку проектів для інвестування, побудована на смарт-конрактах. ICO The DAO стало одним з найуспішніших в історії. За час краудфандінга вдалося зібрати 150 000 000 $ інвестицій. Однак через помилки в вихідному коді частину коштів (60 мільйонів) було викрадено.

Щоб повернути вкрадені кошти, було запропоновано зробити відкат мережі шляхом хардфорка. Це дозволило б зробити бекап блокчейна в початковий стан – ще до крадіжки з The DAO. Повного консенсусу в мережі домогтися не вдалося, тому паралельно з Ethereum з’явився Ethereum Classic – версія «до відкату». Незважаючи на те, що хардфорк дозволив повернути вкрадені інвестиції, його піддали критиці, так як був порушений один з головних принципів роботи блокчейн – незворотність операцій.

Запуск Ethereum серйозно оживив весь кріптовалютний світ, показавши універсальність і гнучкість блокчейн. Автори платформи реалізували середовище зі зручними інструментами, в якій створити стартап або додаток децентралізованого характеру може людина без серйозної технічної підготовки. Наприклад, вихідний код криптовалюти Namecoin займає всього 5 рядків. Тому Ефіріум можна назвати адаптованим фреймворком, в якому всі розробки базуються на розумних конрактах.

Як працює Ethereum

Раніше ми згадували про поняття розумного контракту, як однієї з основ Ethereum. Він являє собою комп’ютерний алгоритм, що забезпечує проведення контрактів всередині блокчейн. Смарт-контракти побудовані так, що виконання певної дії відбувається лише при досягненні певних умов.

Роботу розумного контракту можна пояснити на простому прикладі з орендою квартири. Обов’язкова умова використання житла – це внесення оплати. Якщо орендар платить, то спокійно може користуватися житлом. Якщо немає, тоді теоретично розумний контракт можна запрограмувати на блокування дверних замків. І людина просто не зможе потрапити в квартиру до того моменту, поки не сплатить оренду. Приклад умовний, але зате в зрозумілому форматі пояснює призначення і принцип розумних контрактів. Він гарантує децентралізацію, адже орендар і орендодавець співпрацюють безпосередньо, без банківських чеків, рахунків і так далі.

Смарт-контракти Ефіріум:

Якщо узагальнити, то можна виділити основні об’єкти смарт-контрактів:

 • Взаємодіючі сторони або підписанти;
 • Предмет договору (оренда, послуга, переказ грошей);
 • Умова для виконання (описані математично і програмно).
 • Саме смарт-контракти лежать в основі всіх сучасних ICO, гарантуючи автоматичне зарахування токенов інвесторам після переказу ефіру на зазначені гаманці.

Робота блокчейну Ethereum підтримується майнерами (читайте наш матеріал про Майнінг). У платформі використовується алгоритм Proof-of-Work – доказ роботи, що потребує обчислювальні потужності учасників для безпечного функціонування мережі. Майнери отримують винагороду за знайдений підпис блоку – все це дуже нагадує Bitcoin.

Можливості та сфери використання Ethereum

Ethereum або, як його ще називають, ефір – це одна з найбільш гнучких і популярних криптовалют. Вона здатна виконувати всі ті ж функції, що і Bitcoin, Litecoin, Dash, Ripple:

 • Платіжний інструмент;
 • Форма зберігання активів;
 • Інвестиційний актив.

У плані підтримки і поширеності ETH входить в ТОП існуючих цифрових валют на ринку. При цьому функції ефіру також зачіпають внутрішні розрахунки і реєстрації контрактів у платформі.

Однак, головна цінність Ethereum не в його «криптовалютних» властивостях. Ця платформа дозволяє створювати децентралізовані проекти на блокчейн, починаючи від благодійних фондів, і завершуючи додатками для ставок на спорт або покер-румами. При цьому платформа відкрита, так що доступ до неї може отримати кожен. Для цього достатньо завантажити браузер Mist або спеціальне розширення для Google Chrome MetaMask.

Цікаві програми / проекти, реалізовані на блокчейн Ethereum:

 1. Платформи для банків і інвестиційних фондів;
 2. BackFeed – соціально-економічна платформа, складає різного роду рейтинги;
 3. FreeMyVunk – програма для монетизації рейтингу у відеоіграх;
 4. The Rudimental – краунфандінгове середовище для письменників, журналістів та інших творчих людей;
 5. First Blood – платформа для геймерів і любителів робити ставки на кіберспорт.

Різниця між Bitcoin і Ethereum

Результат пошуку зображень за запитом "ethereum vs btc"

Bitcoin і Ethereum в чомусь схожі, так як обидві є платформами на блокчейн. Тільки сфера застосування і функціонал біткоіна куди більш обмежені. Bitcoin призначений для проведення псевдоанонімних транзакцій. У той час як Ethereum – це повноцінна сфера для реалізації децентралізованих додатків (Dapps) з використанням розумних контрактів.

Відрізняються і особливості внутрішньої валюти платформи. У Bitcoin вона так і називається біткоіни і виконує в першу чергу функцію електронного платіжного методу. Тобто, це криптовалюта в повному розумінні цього слова. У Ethereum використовується ефір (ether), який за своєю концепцією є токеном, використовуваним для проведення розумних контрактів.

Ось як можна описати Bitcoin:

 • Глобальна цифрова валюта, яку можна зберігати і за яку можна купувати товари та послуги;
 • Децентралізована фінансове середовище без посередників з мінімальними комісіями;
 • «Цифрове золото» з анонімними транзакціями і механізмами захисту грошей людей в нестабільних економіках.
 • Тобто, Bitcoin – це в першу чергу функціональний фінансовий інструмент з елементами анонімності і децентралізації.

А ось Ethereum – це платформа по створенню децентралізованих програм і додатків на блокчейн. Розумні контракти, що лежать в основі мережі, універсальні. У Bitcoin розумний контракт гарантує тільки проведення платіжних операцій. А в Ethereum їх можна застосовувати в самих різних сферах.

В обох мережах використовується один і той же протокол Proof-of-Work – «доказ роботи». Це означає, що для Майнінг використовує обчислювальні потужності комп’ютерів, що гарантують захист від подвійного витрачання та хакерських атак. І якщо в Bitcoin є встановлений стеля емісії (21 000 000), то в Ethereum його немає. Саме з цієї причини команда Ефіріум розглядає варіанти з переходом на алгоритм Proof-of-Stake (доказ частки) і можливим «спалюванням» частини добутих монет. Подібні розмови показують ще одну відмінність Ethereum від Bitcoin – гнучкість. Платформу легше змінювати, оновлювати і модернізувати.

Таблиця, яка наочніше продемонструє різницю між Ethereum і Bitcoin, ми створили порівняльну:

Bitcoin Ethereum
Дата запуску Січень 2009 Липень 2015
Творці Сатоші Накамото Віталік Бутерін, Гевін Вуд, Джозеф Любін
Алгоритм Proof-of-Work, SHA-256 ВProof-of-Work, EThash.Розглядається перехід до Proof-of-Stake
Максимальна емісія 21 000 000 BTC Обмежень немає
Час генерація блоку 10 хв 15 сек
Винагорода за знайдений блок 12,5 BTC 5 ETH
Основне призначення Цифрова валюта / платформа для розрахунків і зберігання грошей Платформа для створення Dapps на основі розумних контрактів.

В цілому, Bitcoin краще справляється з функціями платіжного засобу. Якщо вам потрібна криптовалюта для покупок або зберігання грошей, то BTC з цим впорається краще Ефіру. Його приймає більша кількість сайтів, та й статус цифрового золота говорить сам за себе. Ethereum варто розглядати не стільки як криптовалюту, а як універсальну платформу зі створення децентралізованих програм на основі смарт-контрактів. Тобто, у Ефіріума ширші «повноваження», якщо можна так висловитися.

Переваги та недоліки Ethereum

Якихось серйозних недоліків у Ether в порівнянні з Bitcoin і іншими популярними монетами немає. Більш того, мережа швидко обробляє транзакції, що потенційно підвищує платіжний потенціал ETH.

Проблем з тим, щоб купити цю криптовалюту або обміняти на інші монети немає. Однак з економічної точки зору у ефіру є кілька недоліків.

По-перше, це курс і механізми, які на нього впливають. Якщо у випадку з Bitcoin можна говорити про ринкове формуванні ціни, то у випадку з Ethereum спостерігається пряма залежність з успіхами самої платформи. Варто комусь випустити покращений варіант або знайти недолік в Ethereum, як це обвалить вартість токенов.

По-друге, немає сталої емісії. Це «знецінює» криптовалюту і змушує говорити про можливий перехід на Proof-of-Stake або про розробку механізму по спалюванню токенів. Грубо кажучи це девальвація ефірів.

Як отримати Ethereum

Криптовалюта ETH в 2017 році зробила величезний ривок у своїй вартості, паралельно посівши друге місце за рівнем капіталізації серед інших криптомонет. Одного цього було досить, щоб ефір з’явився практично на всіх великих біржах, а також з’явився в різних онлайн-обмінниках.

Щоб отримати Ethereum, у вас є кілька варіантів:

 1. Купити його на криптовалютной біржі, наприклад на Kuna за гривню;
 2. Купити в обмінному сервісі в Інтернеті;
 3. Отримати в криптоматі;
 4. Намайнити самому.

Перші два варіанти самі прості і доступні. Якщо говорити про криптомати, то вони поки не дуже поширені і далеко не всі підтримують ефір.

Щоб отримати цю криптовалюту, потрібно завести гаманець. Рекомендую надійний апаратний гаманець – Ledger Nano S (ціна від $30 до $60). Його злом практично неможливий – гаманець не підключений до мережі Інтернет, так як кошти зберігаються на окремому пристрої, схожому на USB-накопичувач. Ви можете купити криптовалюту на біржі і замовити гаманець, а після його отримання просто направити валюту з біржі на свою адресу гаманця Ledger.

Пов’язане зображення

Більше про гаманці ви можете почитати в цій статті.

Варіант з майнінгом вимагає початкових інвестицій та вкладання часу.

Конкуренти Ethereum (ETH)

Успіх ефіру та наявність недоліків, які можна покращити привабив інших розробників для створення конкурентних середовищ для смарт-контрактів. Тому зараз набирають все більшої популярності альтернативи ефіру:

EOS (EOS). Ця криптовалюта вважається перспективним конкурентом Ethereum, причому не тільки в плані смарт-контрактів, а й з-за ринковою капіталізацією. Цифрова валюта знаходиться на 6 місці.

Neo (NEO). Китайський ефір. Ще один проект, готовий змагатися з ефіром за статус платформи для смарт-контрактів. Перевага в тому, що для створення додатків на платформі розробникам не потрібно вивчати нову мову програмування, можна використовувати JavaScript, PHP і інші мови програмування. Знаходиться на 17 місці за ринковою капіталізацією на момент публікації.

IOS token (IOST). Маловідомий і недооцінений токен. Також пропонує платформу зі смарт-контрактами для розробки додатків. Однак також розробники дають можливість працювати не тільки на ПК, але і на смартфоні. Проект IOST визначає себе як інтернет-сервіс, який пропонує безпечну і масштабовану інфраструктуру для постачальників онлайн-послуг з великою пропускною здатністю.

Zilliqa (ZIL). Даний проект не тільки пропонує користуватися платформою зі смарт-контрактами, а й вирішує проблему масштабованості мережі. Творці Ethereum з цією метою вводять технологію sharding. З моменту появи криптовалюти ZIL добре котирується на ринках. Цифровий актив знаходиться на 58 місці за ринковою капіталізацією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Close